Prices keep climbing, so I’m trying to pick my battles in the supermarket. Which items do you refuse to cheap out on, and why? Taste, health, longevity, peace of mind… I’d love to hear what’s worth the few extra dollars for you.

For me, it’s honey from local beekeepers—supermarket brands locally are known to sell fake or adulterated sugar syrup as honey.

  • metallic_substance@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    9
    ·
    3 hours ago

    Coffee. It’s something that I refuse to compromise on. It may be especially important to me because I like to drink it black. If it doesn’t taste great without adding anything to it, it’s not with drinking at all in my opinion.

    • tiramichu@sh.itjust.works
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      1 hour ago

      I’m two ways about this.

      In recent years I’ve become quite a coffee lover. I’ve experimented with a lot of brewing methods, and got into small batch beans from.independent roasters, with interesting qualities like being aged in whisky barrels (that one tastes and smells sooo good)

      At the same time though I grew up in a family where the only coffee my parents ever drank was instant - a teaspoon of granules with some hot water and milk and maybe sugar. When I go over there to visit that’s what I’ll get, and I’m not going to turn my nose up at it. In some ways it’s got that taste of nostalgia lol.

  • smiletolerantly@awful.systems
    link
    fedilink
    arrow-up
    10
    ·
    4 hours ago

    Mozzarella (talking about the balls of fresh mozzarella you get sealed in with their brine).

    Can’t do store brand anymore after having tried Galbani.

      • smiletolerantly@awful.systems
        link
        fedilink
        arrow-up
        5
        ·
        2 hours ago

        I mean, yea. But it is also easy to buy them, they’re everywhere and fairly cheap. The Galbani one is also just 1€ or so more expensive.

        To be clear, making your own is fantastic, it’s just not anything I’d want to do 2x/week

  • remon@ani.social
    link
    fedilink
    arrow-up
    8
    ·
    4 hours ago

    All of them really. Once I find a brand I like, I’ll stick with it. I’m usually not paying attention to prices anyway. I’ll even go to another country just so I can get the proper brand of tomato paste. (It’s not that bad, just around 15km away).

  • squinky@sh.itjust.works
    link
    fedilink
    arrow-up
    17
    arrow-down
    2
    ·
    6 hours ago

    Eggs. I bought the expensive ones once just for laughs and they taste great without the weird funk. Now I have my own chickens, and the eggs are better than anything in the store. It’s probably more expensive though!

    Carrots and celery I always buy organic because they seem to take on the flavor of whatever they were watered with. It makes a difference there for me.

    And tortillas, I get the local boutique ones instead of the national mass market ones. Big difference there.

      • baggachipz@sh.itjust.works
        cake
        link
        fedilink
        arrow-up
        1
        ·
        26 minutes ago

        I used to have chickens. Between the cost of the coop, the feed, medicine, etc. I’d say each egg cost us about $5. 🙂

        A little exaggeration, but not much. The eggs were really good though, and they make for cute stupid pets.

      • Aussiemandeus@aussie.zone
        link
        fedilink
        arrow-up
        4
        ·
        4 hours ago

        We just got chickens, im not sure they’re cheaper then buying but certainly more available.

        I do have a constant fight with hawks though trying to eat them

  • something_random_tho@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    10
    ·
    6 hours ago

    Farmer’s market tomatoes. I went through my whole life thinking I hated tomatoes. Turns out, I hate grainy tomatoes that taste like nothing, and real tomatoes grown nearby and picked ripe are wonderful.

  • CobblerScholar@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    64
    arrow-down
    1
    ·
    9 hours ago

    Butter, life is too damn short to cook with and eat shitty butter.

    Also anything that goes between me and the ground, my bed, my shoes, and my tires.

    • doc@fedia.io
      link
      fedilink
      arrow-up
      25
      arrow-down
      1
      ·
      8 hours ago

      What grocery items are always worth the extra

      butter … my bed, my shoes, and my tires

      Hello, fellow Costco shopper.

      • pikmeir@lemmy.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        5
        arrow-down
        1
        ·
        7 hours ago

        Costco has sub par service at their tire center, but good prices. Recommend using their prices to price match at a regular store with better service to get the best of both worlds.

    • tyrant@lemmy.world
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      6
      ·
      8 hours ago

      Not grocery but my opinion is anything that interacts with the world around you. Glasses, shoes, gloves, headphones should all be top quality for comfort and their respective task

    • BertramDitore@lemmy.zip
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      4
      ·
      8 hours ago

      I agree with every part of this.

      A while back I was standing in the butter section, waiting for a couple to move so I could grab my pricey-but-worth-it butter, and overheard them talking about how butter is a scam and it all tastes the same no matter what. I had to hold back a chuckle. They of course grabbed the cheapest option and went about their lives in complete ignorance of the glory of high quality butter.

      I still wonder if I should have said something to encourage them to try a better butter, but they talked about it with such blind confidence that I didn’t feel right about it at the time.

      • parody@lemmings.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        2
        ·
        5 hours ago

        Ever double blinded yourself with Kerrygold (or w/e) vs. regular stuff? Always try to do this and surprise myself with some products

    • ImplyingImplications@lemmy.ca
      link
      fedilink
      arrow-up
      9
      ·
      edit-2
      8 hours ago

      While I agree, the price difference between “maple syrup” (maple flavoured corn syrup) and maple syrup is way more than $5. A bottle of genuine maple syrup is $20+.

      • Artyom@lemm.ee
        link
        fedilink
        arrow-up
        8
        ·
        7 hours ago

        It’s not called maple syrup if it’s not real maple syrup. They’ll call it maple flavored syrup, pancake syrup, but never maple syrup.

      • You can get real maple syrup in the states for around $15 (and that’s honestly NYC pricing). It’s not corn syrup, but it’s also not Canadian maple syrup.

        But one of my favorite things about Canada absolutely is the abundance of maple syrup here. Maple syrup candies are my favs.

    • Asafum@feddit.nl
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      edit-2
      8 hours ago

      Second this. I even put it in coffee instead of just sugar. It’s so good!

      I always make cold brew so I can’t say how it is with “regular” hot coffee lol

  • pack@sh.itjust.works
    link
    fedilink
    arrow-up
    27
    ·
    9 hours ago

    I’m going to sound like a hater, but the food in season and local is what you should be eating, and that will always be the cheapest. If you’re talking processed food brands and shit in boxes in the middle of the store, I’d argue none of it is worth the extra money, its all bad for you, stop. That said, the frozen arby’s curley fries are bomb, and no one does cheesey things like cheetos or smartfood.

    • TheWeirdestCunt
      link
      fedilink
      arrow-up
      25
      ·
      9 hours ago

      I’ve seen a few people saying that it’s cheaper to buy stuff that’s in season over the years but I’ve never seen prices drop on in season stuff before. Idk if it’s just a thing where I am but the supermarkets seem to just pocket the difference and leave the prices the same year round.

      • Mouselemming@sh.itjust.works
        link
        fedilink
        arrow-up
        2
        ·
        5 hours ago

        You’ll still probably get better flavors when things are in season locally. Also, you’ll need to check, but often the frozen version of produce is cheaper when the fresh version is in season, and frozen is easy to stock up on.

      • Zwuzelmaus@feddit.org
        link
        fedilink
        arrow-up
        1
        ·
        5 hours ago

        I’ve never seen prices drop on in season stuff

        That means you forgot the ‘local’ part. Cheapest supermarket get their stuff from the cheapest sources worldwide.

        You really have to look if you want to buy local, but then it’s worth it.

    • DominusOfMegadeus@sh.itjust.works
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      8 hours ago

      Have to disagree on the last point. I greatly prefer Aldi Cheese Curls and Market Basket Cheese Crunches. Except the jalapeño cheddar flavor. Those slap.

          • manxu@piefed.social
            link
            fedilink
            English
            arrow-up
            1
            ·
            3 hours ago

            Aldi is two different companies, North and South. One owns Aldi America, the other bought Trader Jones.

          • Zorsith@lemmy.blahaj.zone
            link
            fedilink
            English
            arrow-up
            1
            ·
            edit-2
            6 hours ago

            Yep! Very different product though. So much less greasy feeling, better crunch, less cheetoh fingers. i think the trader joes version is about $2 for a bag?

  • reddig33@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    6
    ·
    6 hours ago

    I will add that I’ve yet to find a decent tasting store brand soda or sparkling water. I have no idea why it’s so difficult for them to get the flavoring right.

    • sylphrin@sh.itjust.works
      link
      fedilink
      arrow-up
      13
      arrow-down
      1
      ·
      6 hours ago

      My husband and I got curious about the variance in canned tomatoes one day, so we got one can from every brand we could find. We had a blind tasting session where we tried each one without knowing what brand it was (palate cleansers in between) and ranked them all out of 10 with some comments. We didn’t share our rankings or thoughts with each other until the Big Reveal at the end when we found out which tomatoes were which.

      Turned out we actually preferred some of the cheaper brands, and the most expensive ones got worse ratings. There wasn’t a direct relationship between price and preference, but it was interesting.

      It was a fun day. We also did the same thing with soda water.

        • sylphrin@sh.itjust.works
          link
          fedilink
          arrow-up
          1
          ·
          7 minutes ago

          I think butter would be a very interesting one! Especially for the spreadable kind.

          The only other item I’ve done this with was beer. We had about 10 of our college friends all bring one or two kinds of beer each in a paper bag, smuggling in to the designated “staging” room. I wasn’t super into beer so I just did the facilitating on this one - I randomized the order and handed out samples of the beer in small cups to everyone, and everyone gave a ranking and some thoughts, as well as trying to guess what the beer was. At the end, I entered everything into excel and had a little presentation of the results. It was a fun night.

          The most memorable part was when our friend who LOVES this one particular (somewhat pricey) craft beer gave it like a 3/10. He spent the entire night ranking everything quite low and waiting for his fav to come up, expecting to immediately recognize it and give it an 11 - to the point where he accused me of missing his contribution completely - just to discover it was beer #4 and he had already made disparaging comments about it.

  • mkwt@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    21
    ·
    9 hours ago

    Olive oil, although it’s not really 1-5 extra where I am. There’s a lot of advice to buy cheap oil for cooking, but that’s not really true. The truth is that a lot of ‘extra virgin’ oil is sold in an old, rancid state, and you have to upgrade into the mid tiers to get away from that.

    Buy the best olive oil you’re willing to spend money on, even for cooking.

    • Rich_Benzina@feddit.it
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      2
      ·
      6 hours ago

      Good ev olive oil is something else. Once you try you can never go back to.

      I lived most my life using and tasting the highest quality cause my dad works in the agricolutural field, writing contracts for farmers and etc. and, while not so good paid, the job comes with the upside of the presents from said farmers. Liters and liters of the highest quality oil italy can produce. I think we never (since he had this job) boight a can of oil, and its a pretty big save too considering that kind of oil easily goes for 20€/L.

      When i was out for university, my tight budget meant i had to resort to just “Olive oil”. Not EV. Not 100% local. I though “how bad can it be, its still pressed olives!” Bad, very bad.

    • awaysaway@sh.itjust.worksOP
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      3
      ·
      edit-2
      8 hours ago

      i was hoping someone would say this as well! heaps of evidence out there about tonnes of adulterated olive oils. usually with cheap hyper-processed seed oils

  • Libra00@lemmy.ml
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    12
    arrow-down
    1
    ·
    9 hours ago

    Lunch meat. I eat sandwiches every day for lunch and I have tried all the discount store brands for various types of ham, turkey, and chicken, and it’s all pretty shit, so I’m quite happy to pay the buck for the Hillshire Farms stuff cause it’s the best.

    • DoubleDongle@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      5
      ·
      8 hours ago

      If you really want to step up your game, try buying raw meat, cooking it, and slicing it for sandwiches. I do this with chicken and it’s served me really well at very low cost.

      • Libra00@lemmy.ml
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        6
        ·
        7 hours ago

        That sounds like a big increase in pain-in-the-ass for not that big an increase in savings. I’m happy to trade money for convenience on this one. ;)

  • Oka@sopuli.xyz
    link
    fedilink
    arrow-up
    6
    ·
    8 hours ago

    Silverware

    The cheap metals taste like a magnet, have rough edges, and lose their appearance after a few washes

    • reddig33@lemmy.world
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      1
      ·
      6 hours ago

      There’s plenty of good used stainless flatware out there. Older stuff found at estate sales is frequently better quality and cheaper than buying new at department stores.