I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
https://unitedegg.com/wp-content/uploads/2019/05/Facts-and-Stats-Summary.pdf
According to this, as of 2019 – which is a couple years back, though probably good if you want a pre-avian-flu number – Americans had a per-capita rate of 279 eggs consumed a year, up 16 percent over the twenty years prior.
EDIT: according to this, numbers are about the same in 2023, dipped a little bit over the past couple years, but looks like there’s a pretty low price elasticity of demand.
https://www.statista.com/statistics/183678/per-capita-consumption-of-eggs-in-the-us-since-2000/
EDIT2: On a non-statistical note, eggs are goddamn delicious.
We use 4 every weekend for breakfast tacos and sometimes one or two more for fried rice or baking. I really don’t love the texture or smell. A few times per year i boil some just for something different.