A friend recently moved and they forced me to clean out their pantry and take anything I wanted. Anything. Like a quart of pesto and a spare pasta machine I need to sell.
I decided one way to use some of the pesto was to make some crispy potatoes and rice fry the eggs in pesto instead of butter. This was a winning idea.
Total meal cost:
Eggs from our backyard.
Pesto free.
Sausage free.
Potatoes $1.
Peanut oil $1.
Cost per person: $1
I hear what you are saying but it wasn’t an issue at all. Not sure why but it worked great.
Well hey, if it worked, it worked I guess 🤣
Whatever the people you’re cooking for like is a win!